Profil školy

Profil školy

Obec Mikušovce sa nachádza v Trenčianskom kraji a je vzdialená od Trenčína 37 km v mikroregióne obcí Červený Kameň, Mikušovce, Tuchyňa. Tento mikroregión sa rozprestiera v Chránenej prírodnej oblasti Biele Karpaty.

Budova základnej školy je situovaná hlavnej cestnej komunikácie. Je to dvojpodlažná budova so suterénom v tvare písmena U. Do užívania bola daná v roku 1968. K základnej školy patria priľahlé pozemky, ktoré slúžia ako školský dvor a zelená plocha na športovanie. Budova školy v súčasnosti spĺňa všetky požiadavky na hygienu a bezpečnosť

Základná škola, Mikušovce 16 je plnoorganizovaná škola, ktorá  plní aj funkciu spádovej školy, pretože 5. – 9. roč.   navštevujú aj žiaci susedných obcí  patriacich do mikroregiónu. V základnej škole je celkom 9 tried, odborná jazyková učebňa,  2 učebne informatiky, učebňa Lego-Dacta, učebňa základov robotizácie: Robo-lab, školská knižnica, dielne, malá telocvičňa .  Škola venuje veľkú pozornosť žiakom so špecifickými výchovno-vzdelávacimi potrebami a preto na škole pracuje špeciálny pedagóg a logopédka. Od 1.10.2005 funguje na ZŠ jedno oddelenie školského klubu detí a od 1.9.2007 Školské stredisko záujmovej činnosti, ktoré sa 1.1.2013 premenovalo na Centrum voľného času.  Počet žiakov školy je v súčasnosti stabilizovaný a v budúcnosti bude viac-menej stagnovať.

V budove školy sa nachádza materská škola a školská jedáleň, ktorá zabezpečuje stravovanie žiakov ZŠ a detí z MŠ.

J A Z Y K O V Á   G R A M O T N O S Ť

Cieľom vyučovania anglického jazyka na 2. stupni ZŠ je, aby žiak dosiahol úroveň A2,v nemeckom jazyku úroveň A 1. Anglický jazyk ako povinný vyučovací predmet vyučujeme od 3. ročníka a nemecký jazyk ,ako druhý cudzí jazyk vyučujeme od 6. ročníka. Aktívna práca v jazykovej učebni na vytypovaných tematických okruhoch u žiakov by ich mala zaujať a vyučovanie cudzieho jazyka by sa pre nich  malo stať zábavou so zmysluplným cieľom.

I N F O R M A Č N O  K O M U N I K A Č N É   T E CH N O L Ó G I E

Cieľom vyučovania informatiky je· sprístupniť základné pojmy a techniky používané pri práci s údajmi a pri tvorbe algoritmov a výpočtových procesov. Podobne ako matematika aj informatika v spojení s IKT vytvára platformu pre všetky ďalšie predmety. V predmete informatika je potrebné dôkladnejšie sa zamerať na štúdium základných univerzálnych pojmov, ktoré prekračujú súčasné technológie. Dostupné technológie majú poskytnúť vyučovaniu informatiky široký priestor na motiváciu a praktické projekty

Š K O L S K Ý   K L U B   D E T Í

Klub detí je v prevádzke spravidla celý školský rok okrem dní pracovného pokoja a štátnych sviatkov, denne od 11.15 h do 15.45h; pritom sa prihliada na oprávnené požiadavky zákonných zástupcov žiakov a ekonomické podmienky zriaďovateľa. O prerušení prevádzky klubu detí počas školských prázdnin a o rozsahu jeho dennej prevádzky rozhoduje riaditeľ školy.

ŽIACI SO ŠPEC. VÝCH. - VZDELÁVACÍMI POTREBAMI

Škola venuje veľkú pozornosť žiakom so špecifickými výchovno - vzdelávacimi potrebami a preto na škole pracuje špeciálny pedagóg a logopedická asistentka, pre telesne postihnutých žiakov sme vybudovali bezbariérové WC, zabezpečili špeciálne stoličky. Aktívne spolupracujeme s Pedagogicko – psychologickou poradňou v Dubnici nad Váhom.