Vianoce s anjelmi - Konto Orange 2007

Vianoce s anjelmi

Vianoce, čas otvárania ľudských sŕdc. Čas radosti, veselosti, lásky, pokoja a mieru, doba nádherného sviatočného ticha.  Vianoce sú často jedinou príležitosťou, keď sa môže zísť celá rodina. Práve preto sa ne mnohí tešia. Nie všetci však majú to šťastie, aby si Vianoce vychutnali v kruhu rodiny.

Žijú medzi nami však  ľudia, ktorí netúžia po darčekoch, ale majú skromné želanie, aby aspoň po tieto dni nezostali sami. U týchto ľudí nerozhoduje hodnota daru, ale najdôležitejšie pre nich je prítomnosť človeka vo chvíľach, keď sa do ich domovov namiesto lásky a pocitu spolupatričnosti pomaly, ale isto vkráda samota. Ako sme zistili, u mnohých z nich sa už čaro Vianoc stratilo a stal sa z neho obyčajný večer, počas ktorého si však ešte intenzívnejšie uvedomujú svoju samotu a inakosť.  Preto sa žiaci a zamestnanci ZŠ Mikušovce  rozhodli podeliť sa o vianočnú atmosféru so spoluobčanmi,  ktorí žijú v našej obci a ocitli s v nepriaznivej životnej situácii: osamelo žijúci ľudia, osamelé matky, nezamestnaní spoluobčania či ľudia s nízkym príjmom a tým  sa rozhodli s podporou programu Konta Orange „darovať symbolické Vianoce“. Bez nároku na odmenu, formou dobrovoľníckej práce sa do projektu zapojili zamestnanci školy,  žiaci a  ich rodičia, pracovníci Obecného úradu Mikušovce. Obecný úrad Mikušovce sa nielen  finančne spolupodieľal na realizácii tohto projektu ale i bezplatne poskytol priestory Kultúrneho domu v Mikušovciach na samotnú realizáciu projektu.

Stretli sa ako jedna veľká rodina 20.12.2007 vo vyzdobenej malej sále kultúrneho domu na  spoločnom predvianočnom posedení. Počas neho prítomným  darovali pravú vianočnú atmosféru, pocit radosti  i šťastia, potešenie z prítomnosti druhého človeka a i balíček vianočného pečiva a exotického ovocia, ktoré bezpochyby k Vianociam patria. Spoločné posedenie spríjemnili žiaci kultúrnym programom a slovami plnými ľudského porozumenia sa prítomným prihovoril aj miestny pán farár.  Stretnutie obohatilo všetkých. Pozvaných hostí o tú pravú vianočnú atmosféru, pocit radosti  i šťastia. Deťom  táto akcia dala praktickú skúsenosť o živote človeka, o potrebe vzájomnej komunikácie, spolupatričnosti. Rozchádzali sme sa so srdcami plnými  lásky a porozumenia, niektorí možno aj slzou v kútiku oka a v ušiach všetkým zneli slová malých koledovníkov:

Na Vianoce, keď svet stíchne,

nech Ti  Božie dieťa vdýchne

pokoj, radosť a posilu,

nielen v túto svätú chvíľu,

ale taktiež v novom roku,

nech vás vedie v každom kroku.