Navigácia

 

 

Operačný program Vzdelávanie Recyklohry Stop fajčeniu Vianoce s anjelmi - Konto Orange 2007 Spolu múdrejší 2 Lesoochranárska škola 2007 Vidieť a byť videný Bezpečnosť cestnej premávky Európska jar 2007 Enviro 2007 Digitálni štúrovci OŠ šport 2006 Knižnica 2006

Projekty

Vidieť a byť videný

                                         

Polícia na celom Slovenku spustila projekt „Vidieť a byť videný“. Jeho cieľom je zviditeľniť najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky- chodcov.

Práve stretnutie chodca s motorovým účastníkom cestnej premávky končí často jeho zranením či smrťou. Veľký podiel viny na nich majú vodiči, ich neohľaduplnosť, slabá predvídavosť, agresivita a hazardný spôsob jazdy. Bez viny však nie sú ani chodci. Títo často náhle vstupujú na vozovku z chodníka i mimo prechodov pre chodcov, pričom nezaregistrujú prichádzajúce auto, neodhadnú svoju rýchlosť či rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúceho vozidla. Medzi chodcami sú najrizikovejšou skupinou starí ľudia a deti. Starší človek má zníženú schopnosť zrakového a sluchového vnímania, predĺžený reakčný čas, správanie detí je zasa impulzívne a často nelogické.

A niekedy by možno stačilo tak málo – „vidieť a byť videný“. Autá a cyklisti majú povinnosť pri zníženej viditeľnosti svietiť. Chodci však takúto povinnosť a (doposiaľ) ani možnosť nemajú. A na túto skutočnosť vsadila polícia! Aby dopravná nehoda nezmenila v zlomku sekundy Váš život i životy Vašich blízkych, dáva Vám možnosť tomuto predísť. Ako? Tým, že sa v premávke aj za tmy, dažďa či sneženia stanete viditeľnými! Stačí si prilepiť reflexnú samolepku na podrážku topánok, bicykel, prilbu, školskú tašku, detský kočík či barlu alebo nosiť žltý reflexný pás na rukáve. I takáto maličkosť môže zabrániť tragédii, lebo doplnky z fluorescenčných a reflexných materiálov zvyšujú svetelný kontrast voči pozadiu a predlžujú tak vzdialenosť, na akú môže vodič chodca alebo cyklistu spozorovať. (Reflexný materiál je v noci vidieť na 3x väčšiu vzdialenosť než biele oblečenie a viac ako 10x než oblečenie modré. Pri rýchlosti 75 km/h potrebuje vodič najmenej 31 metrov na to, aby si uvedomil nebezpečenstvo a zodpovedným spôsobom zareagoval. S reflexným materiálmi dávajú chodci a cyklisti vodičom dostatok času!).

Na záver

  • Používajte reflexné a fluorescenčné materiály a kombinujte ich, aby vás bolo dobre vidieť za svetla i v tme

  • Reflexné predmety umiestnite najlepšie ku koncu rukávov, blízko ku kolenám a do úrovne pásu (cyklisti tiež na prilbu a bicykel)

  • Deťom zabezpečte oblečenie, školské tašky a doplnky vybavené reflexnými a fluorescenčnými bezpečnostnými prvkami

  • O deťoch hovoríme ako o našej radosti, našej budúcnosti, o našom šťastí. Deti sa veľmi skoro stávajú účastníkmi cestnej premávky. Bohužiaľ tiež účastníkmi dopravných nehôd. Štatistiky hovoria, že niekoľko detí zomrie ročne pri dopravných nehodách vlastnou vinou, ale podstatne viac detí zabijeme my dospelí.

  • Deti sú možno našim šťastím a budúcnosťou. Ale tiež sú našimi obeťami.

Je to veľmi jednoduché. Polícia pripravila niekoľko reflexných pomôcok, ktoré Vás urobia viditeľnými aj za tmy, dažďa, sneženia. Či už žltý reflexný pás pripnutý na rukáve alebo nad kolenom nohy, určený napríklad pre chodcov, cyklistov, korčuliarov, alebo rôznofarebné reflexné samolepky nalepené na podrážkach topánok, bicykloch, korčuliach, prilbách, kolobežkách, školských taškách a kočíkoch.

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou, Mikušovce 16
    018 57 Mikušovce 16
  • 042/4464079 - základná škola
    0910464079 - riaditeľ školy
    0903514332 - materská škola
    0911908655 - základná škola - sekretariát
    0917113166 - vedúca školskej jedálne

Fotogaléria