Enviro 2007
Zachráňme belasé oči Zeme
Východisková situácia
Studničky sú zdrojom vody v krajine a ich existencia a stav prezrádza mnoho o vzťahu ľudí obývajúcich dané územie nielen k vode, ale aj ku krajine, ktorú obývajú. Žiaľ je nutné konštatovať, že podľa každodenných skúseností ľudia strácajú posvätnú úctu k vode a krajine, ktorá v srdciach a rituáloch našich predkov hlboko zakorenená.
Studničky sú miesta, kde „začína“ voda, kde prvýkrát uzrie svetlo sveta a po kvapkách sa vydá na svoju dlhú púť korytami potokov a riek, až k ďalekému moru. Studničky sú miesta, kde nám voda podáva ruku a hovorí k nám rečou našich starých a prastarých otcov a mám. Oči studničiek totiž videli a cítili dlane všetkých generácií, ktoré tu boli pred nami a ktoré z dôvodu našej smrteľnosti sme my nemohli poznať. Studničky sú miesta, kde zisťujeme v akom stave je náš svet, pretože ich stav odráža toľko lásky, úcty a pokory, koľko ešte ostalo medzi ľuďmi
Studničky v okolí našej obce sú zanesené lístím a znečistené zosunutou pôdou. Nakoľko mnohé z nich poznajú a navštevujú aj žiaci našej školy, rozhodli sa, že sa postaráme o ich „oživenie“, aby spĺňali svoju primárnu funkciu. Z rozprávania starých ľudí sa však dozvedeli, že studničiek v okolí našej obce je omnoho viac, ale sú veľmi zanedbané, mnohokrát „stratené“ v lesnom poraste. Preto ich treba vyčistiť, prípadne opraviť a, samozrejme, po celý rok udržiavať. Na úpravu studničiek využijeme miestne materiály (drevo, štrk, kamene, tŕstie) a budeme sa snažiť sa studničke a jej okoliu dať jedinečný a neopakovateľný ráz, vytvoriť miesto s istým duchovným nábojom.
a) Ciele projektu a stav, aký plánujete po ukončení projektu dosiahnuť
1. dlhodobé ciele:
- Rozširovať a upevňovať environmentálne povedomie cieľových skupín tak, aby pomáhali rozvíjať ich vnímavosť a uvedomenie si problémov životného prostredia miestneho, regionálneho, národného ale i globálneho charakteru a významu.
- Rozvíjať pozitívne hodnoty a postoje žiakov a verejnosti a viesť ich k priamej účasti na ochrane a zveľaďovaní životného prostredia.
- Zvýšenie estetickej , funkčnej a zdravotnej hodnoty studničiek v okolí obce /príloha č.1 /
- Pravidelná starostlivosť o „oživené“ studničky.
2. krátkodobé ciele:
- Vzbudiť záujem žiakov i verejnosti o riešenie úpravy zanedbaných studničiek a viesť žiakov i verejnosť k pravidelnej údržbe a starostlivosti o ne.
- Mapovanie a studničiek v širšom okolí obce.
- Obnova zmapovaných studničiek
Uskutočnením tohto projektu chceme oživiť zanedbané studničky a ich okolie tak, aby sa stali vyhľadávanými zastávkami turistických prechádzok nielen obyvateľov obce, ale aj jej návštevníkov. Zároveň využívať studničky ako prírodné laboratória na pozorovanie výskytu fauny a flóry v daných lokalitách, zabezpečovať pravidelnú údržbu v rámci predmetu technická výchova, sledovať zloženie vody a jej čistotu /chémia/.Obnova studničiek je len prvým krokom v realizácii nášho projektu, pretože v budúcnosti plánujeme prepojiť sieť studničiek náučným chodníkom, ktorý predstaví nielen našim žiakom, obyvateľom obce ale aj ich návštevníkom jedinečnosť fauny a flóry Chránenej prírodnej oblasti Biele Karpaty.
b) Prostriedky (aktivity) na dosiahnutie cieľa:
- Mapovanie studničiek v širšom okolí obce. Pri vyhľadávaní „stratených“ studničiek nám pomôžu rozhovory s miestnymi ľuďmi, staré kroniky, mapy a pod.
- Tvorivá dielňa — výroba a distribúcia letákov o obnove studničiek a ich význame s výzvou občanom na zapojenie sa do projektu. .
- Vyčistenie a obnova studničiek - Najskôr vyčistíme okolie studničky a až potom samotnú studničku. Ak je to potrebné, studničku prehĺbime a vyložíme kameňmi, aby sa v nej voda pri naberaní nezakaľovala. Studnička by mala byť v tieni, aby sa v nej nerozmnožovali riasy a iné vodné rastliny. Tam, kde nie je studnička zatienená stromami alebo skalou, treba na ňu urobiť vhodnú striešku, ktorá ju bude chrániť najmä pred znečistením. Odtok vody upravíme pomocou žliabku alebo rúrky, aby sa voda dala nabrať do pohára mimo objektu studničky. Na úpravu studničiek využijeme miestne materiály (drevo, štrk, kamene, tŕstie).
- Daj meno studničke – anketa medzi žiakmi školy a obyvateľmi obce. Zohľadníme však historické i miestne pomenovania, viažuce sa k danému miestu.
- Ekohra – Od studničky k studničke - pozvanie žiakov z okolitých škôl pri príležitosti slávnostného odovzdávania studničiek spojené so súťažou zameranou na poznanie prírody.
- Mama, oco, poď so mnou – spoločná prechádzka k studničkám, oboznámenie verejnosti s ich umiestnením.
- Praktické vyučovanie v teréne podľa preberaných tém v jednotlivých ročníkoch.
- Mapovanie fauny a flóry v lokalitách studničiek, pozorovanie vzájomných vzt‘ahov v rámci ekosystému. Príprava na realizáciu náučného chodníka.
c) Cieľová skupina:
- žiaci I. stupňa - 49 žiakov
- žiaci II. stupňa školy – 119 žiakov
- žiaci zo spádovej oblasti školy / ZŠ 1.-4.roč.Tuchyňa a Červený Kameň / - 50 žiakov
- pedagogickí pracovníci jednotlivých škôl – 20 osôb
- verejnosť – obyvatelia obce Mikušovce — cca 30 osôb
d) Časový harmonogram projektu, časový plán aktivít:
Plánované aktivity projektu sa stanú súčasťou plánu hlavných úloh školy a ich plnenie bude kontrolované riaditeľstvom školy. Do projektu budú zainteresovaní všetci pedagogickí pracovníci, ktorí sa budú podieľať aj na plnení jednotlivých úloh.
Názov aktivity
máj
jún
september
október
november
december
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
2
3
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
Mapovanie studničiek
☻
☻
☻
☻
Tvorivá dielňa
☻
☻
☻
Obnova studničiek
☻
☻
☻
☻
☻
☻
☻
☻
☻
☻
Daj meno studničke
☻
☻
Od studničky k studničke
☻
Mama, oco, poď so mnou
☻
Praktické vyučovanie
☻
☻
☻
☻
☻
☻
☻
☻
☻
☻
Mapovanie fauny a flóry
☻
☻
☻
☻
☻
☻
☻
☻
☻
☻
- Rozširovať a upevňovať environmentálne povedomie cieľových skupín tak, aby pomáhali rozvíjať ich vnímavosť a uvedomenie si problémov životného prostredia miestneho, regionálneho, národného ale i globálneho charakteru a významu.